Ułatwienia dostępu

Skip to main content

9. Szydłowieckie Spotkania Chóralne

Drukuj
Opublikowano: 18 kwiecień 2017

W sobotę 22 kwietnia godz. 17.30, w szydłowieckim zamku już po raz dziewiąty będą mogli spotkać się - na SZYDŁOWIECKICH SPOTKANIACH CHÓRALNYCH im. Zofii Stachowskiej - wykonawcy i miłośnicy muzyki chóralnej.
Celem Spotkań jest: pobudzanie i rozwijanie zainteresowań muzyką chóralną, doskonalenie poziomu wykonawczego amatorskich zespołów chóralnych, nawiązanie kontaktów, wymiana doświadczeń i konfrontacja dorobku artystycznego chórów oraz popularyzowanie twórczości chóralnej różnych epok.

Formuła Spotkań jest otwarta - bez podziału na kategorie wiekowe i rodzaje chórów /mieszane czy głosów równych /. W Spotkaniach mogą uczestniczyć chóry amatorskie, parafialne, towarzystwa śpiewacze i zespoły kameralne.

Zespoły przygotowują dowolną ilość utworów o różnej tematyce i charakterze,z różnych epok stylistycznych / począwszy od średniowiecza a na muzyce współczesnej kończąc /. Utwory mogą być wykonywane a’capella, z akompaniamentem instrumentu lub podkładu muzycznego.

W tegorocznej edycji Spotkań udział wezmą:

Chór Stowarzyszenia Muzyki Chóralnej CANTABILE z Radomska powstał w 2004 roku - jest prężnie rozwijającym się chórem mieszanym, który aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym i artystycznym swojego miasta i regionu.
Repertuar chóru jest zróżnicowany. Obejmuje pieśni kompozytorów polskich i obcych z różnych okresów stylistycznych. Utwory repertuarowe mają charakter sakralny i świecki, wśród tych ostatnich są: pieśni patriotyczne, żołnierskie, ludowe i o charakterze rozrywkowym, w układach 4-głosowych. Chór współpracuje z innymi organizacjami jak również koncertuje z innymi chórami, bierze udział w przeglądach, konkursach, festiwalach w kraju i za granicą. Organizuje koncerty: okolicznościowe, patriotyczne, charytatywne, pasyjne i koncerty kolęd.
Od początku działalności Chóru CANTABILE jego dyrygentem i autorem opracowań jest Pan Marek Koper - absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, a prezesem Pani Jolanta Dłubak.

Męski Chór POCHODNIA z Częstochowy - jeden z najstarszych chórów męskich w Polsce. Powstał w listopadzie 1930 roku w Częstochowie i nieprzerwanie działa do dziś. Nie zawiesił swojej działalności nawet w okresie II wojny światowej, kiedy to działał jako chór partyzancki. Chór w swoim repertuarze ma utwory kompozytorów zagranicznych (Jan Sebastian Bach, Georg Friedrich Haendel, Wolfgang Amadeus Mozart, Jan Brahms, Claudio Monteverdi i inni) i polskich (Stanisław Moniuszko, Stanisław Wiechowicz, Wacław Aleksander Lachman, Juliusz Łuciuk, Romuald Twardowski, J. Kołaczkowski, Józef Świder, Edward Mąkosza, Bolesław Ocias, J. Młodziejowski i inni), muzykę ludową polską i innych narodów, muzykę poważną i rozrywkową, utwory sakralne i świeckie.
W trakcie 80-letniej działalności chór koncertował w wielu miastach w Polsce i zagranicą(Czechosłowacja, Węgry, Francja, Bułgaria, Niemcy, Łotwa, Jugosławia, Włochy, Grecja, Holandia, Wielka Brytania oraz Kanada). W tym czasie brał udział w wielu konkursach i festiwalach zdobywając szereg nagród i wyróżnień (m.in. Budapeszt – Międzynarodowy Festiwal Chórów, Międzyzdroje – Festiwal Pieśni o Morzu, Barczewo – Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego, Arnheim i Llangollen – Konkursy Chórów).
Za długoletnią działalność w Polskim Związku Chórów i Orkiestr chór „Pochodnia” odznaczony został Złotą Odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
W styczniu 2005 roku chór otrzymał Nagrodę Literacką im. Władysława St. Reymonta ustanowioną przez Związek Rzemiosła Polskiego przy współpracy ze Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich i Związkiem Literatów Polskich oraz List Gratulacyjny od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za chlubne kontynuowanie tradycji śpiewaczych. Na uwagę zasługuje fakt, iż chór jest fundatorem pomnika twórcy polskiej opery narodowej Stanisława Moniuszki, znajdującego się w Parku Stanisława Staszica w Częstochowie. Aktualnie Chór liczy 30 osób, dyrygentem jest Pani Anna Łuszczyk a prezesem Pan Marek Wojtala.

CHÓR MIASTA SZYDŁOWCA “GAUDIUM CANTI”. Zespół powstał w 1999 roku przy Szydłowieckim Centrum Kultury i Sportu - Zamek. Inicjatorem, kierownikiem artystycznym oraz autorem licznych aranżacji utworów wykonywanych przez Chór jest pani Danuta Klepaczewska. Grupa składa się z trzydziestu osób reprezentujących różne zawody i środowiska. Czterogłosowy zespół gromadzi na cotygodniowych próbach radość wspólnego śpiewania - stąd też i jego nazwa. Chór ma na swoim koncie realizację ok. 100 koncertów na terenie kraju, a także udział w przeglądach, konkursach i uroczystościach państwowych i kościelnych.

Każdy z zespołów zaprezentuje ok. 20 minutowy program. Goście Spotkań będą mieli możliwość wysłuchania dostojnych pieśni sakralnych, patriotycznych, skocznych utworów ludowych czy też arii operowych i operetkowych w opracowaniu na chór, nie zabraknie też współczesnych hitów.

Organizatorem 9. Szydłowieckich Spotkań Chóralnych jest Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek.