„W krajobrazie tradycji – DŹWIĘKAMI WOKÓŁ STRYJEŃSKIEJ”
Wieczór 17 października br. w Zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów rozbłysnął feerią muzycznych barw. W inspirowanych muzyką tradycji, pełnych koloru, wzruszających utworach polskich kompozytorów, m.in. Feliksa Nowowiejskiego, Zygmunta Noskowskiego, czy Karola Szymanowskiego wystąpiła znana i ceniona sopranistka Renata Drozd, przy fortepianie towarzyszyła jej Małgorzata Kowalska.
Artystki zaprezentowały bardzo ciekawy program, przygotowany specjalnie na wieczór w Szydłowcu. Zadbały o stronę artystyczną wieczoru, o detal scenograficzny – obie wystąpiły w strojach regionalnych i o komentarz w postaci objaśnień i ciekawostek dotyczących utworów, dzięki czemu koncert miał wymiar szeroko edukacyjny.
Niespodzianką wieńczącą występ było prapremierowe wykonanie utworu „Dysiu, Dysiu – świętokrzyska pieśń ludowa” – kompozycja kieleckiego artysty, doktora sztuki w zakresie kompozycji, wykładowcy Instytutu Edukacji Muzycznej na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach Pawła Łukowca. Ciekawy w warstwie harmonicznej, obdarzony ogromnym ładunkiem dramatycznym utwór, wykonany głęboko emocjonalnie przez obie wykonawczynie, zrobił ogromne i niezapomniane wrażenie na publiczności.
Tego wieczoru Sala Kominkowa wypełniona była niemal po brzegi, a po zakończeniu koncertu gości zaproszono na drobny poczęstunek w zamkowej Sieni Radziwiłłów. Można było również zamienić kilka słów z bohaterkami wieczoru. To było spotkanie pełne dobrej muzyki i satysfakcji artystycznej.
Wydarzenie towarzyszące wystawie „Obrzędy, muzyka, tańce. Stryjeńska – szaleństwo dźwięku i koloru”, udostępnianej w siedzibie Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, ul. Kąpielowa 8, od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-15.00.
{phocagallery view=category|categoryid=1670|limitstart=0|limitcount=0}