Ułatwienia dostępu

Przejdź do głównej treści

Sierpniowy zew wolności – Szydłowiec pamięta

powstańcy na tle muru
Opublikowano: 02 sierpień 2023

1 sierpnia 2023r. obudziliśmy uśpione emocje. Minutą ciszy, dźwiękiem syren, rekonstrukcją historyczną, śpiewem, modlitwą, złożeniem biało – czerwonych róż, projekcją patriotycznego filmu uczciliśmy pamięć walczących w Powstaniu Warszawskim.

Szydłowiec pamięta o Powstańcach. 79 lat temu wyruszyli z nadzieją na wyzwolenie stolicy, stanęli do boju, gdy Polska była w potrzebie. Każdy z nich wiedział, że może nie być powrotu, ale była to stawka honoru. Powstanie Warszawskie było jednym z najważniejszych, a zarazem najbardziej dramatycznych wydarzeń zapisanych na kartach Polski. Była to tragiczna karta historii, jednak pokazała całemu światu naszą ogromną wolę walki i miłość do Ojczyzny.

Uroczystości rozpoczęły się na Rynku Wielkim widowiskiem ulicznym z udziałem żołnierzy Wehrmachtu. 1 sierpnia 2023r. przenieśliśmy się w czasie do 1944r. Akcja powstańcza przedstawiona została poprzez zaaranżowane scenki i inscenizację fragmentu powstańczego miasta. Pojawił się mur, cegły, piach, stoiska targowe.

Obchody otworzył Tomasz Jakubowski z Szydłowca, który był narratorem opowieści o Powstaniu.

Mieszkańcy Szydłowca obejrzeli rekonstrukcję epizodów z 1944r. Podczas spektaklu opatrzonego historycznym komentarzem, mogli zobaczyć nie tylko, jak wyglądały powstańcze walki, ale również codzienne życie. Pod Ratuszem pojawiły się kramy, w których sprzedawano ziemniaki, cebulę, jabłka, kaszankę, ciuchy, książki, kwiaty. Pojawiły się również powstańcze gazety i ulotki, bowiem handel w przygniecionej tragedią wojny stolicy był również okazją do akcji propagandowych i nawoływania do powstania.  W rolę kramarzy wcielili się członkowie Stowarzyszenia „Spokojna Jesień  Życia”.

Ta część obchodów była doskonałą okazją do poznawania ważnego momentu polskiej historii. Punktualnie o godz. 17.00, w całym Szydłowcu zawyły syreny. Kiedy ucichły, odśpiewano Hymn Polski, po czym Fundacja „Muzyczni” zaprosiła na koncert (nie)zakazanych piosenek. W Szydłowcu zabrzmiała pełna emocji muzyka walczącej Warszawy. Po występach głos zabrał Burmistrz Szydłowca, który podziękował grupom rekonstrukcyjnym za przybycie i  mieszkańcom za udział w uroczystościach.

Po części artystycznej, zgromadzeni udali się do kościoła św. Zygmunta, gdzie odprawione zostało nabożeństwo w intencji Ojczyzny oraz tych, którzy polegli w walce o niepodległość.

Po mszy wspólnie przemaszerowano  na cmentarz parafialny, gdzie złożono biało - czerwone róże w miejscach pamięci; pamiętano także o kwaterach Żołnierzy Września.

Ks. Dziekan Marek Kucharski odmówił modlitwę za Powstańców, a Zofia Pawlak i Jerzy Bąk z szydłowieckiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK przybliżyli historię bohaterów.

Na cmentarzu pochowani są bracia Roman i Henryk Olędzcy – harcerze Szarych Szeregów i młodzi żołnierze Powstania. W wyniku walk powstańczych 3 września 1944r. zginął czternastoletni Roman, cztery miesiące później, również w wyniku działań wojennych, śmierć poniósł jego brat Henryk. Na cmentarzu spoczywają też inni uczestnicy bohaterskiego zrywu – Ryszard Cugak, Tadeusz Stamirowski i Stanisław Wierzbicki.

Patriotyczne działania zakończyły się projekcją filmu „Miasto 44” w szydłowieckim zamku. 

Do zaangażowania się we wspólny powrót do przeszłości zaprosiło Stowarzyszenie Przyjazny Szydłowiec wraz z Urzędem Miejskim w Szydłowcu. Powstańczy zryw upamiętniła również grupa Moto Szydłowiec i Związek Strzelecki Oddział Szydłowiec im. Henryka "Hubala" Dobrzańskiego.

Zadanie publiczne pn. „Sierpniowy zew wolności – Szydłowiec pamięta” współfinansowane ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.

#Mazowszepomaga

#programywspacia

#solidarnośćmazowiecka