Noc w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu gościło w sobotnią noc 19 maja 2012 roku prawie 200 osób. Była to pierwsza tego typu impreza w historii szydłowieckiej placówki, a warto podkreślić, że wydarzenie zbiegło się z jubileuszem – 37 urodzinami Instytucji (Muzeum zostało otwarte 19 maja 1975 r. i warto przypomnieć, że Międzynarodowa Rada Muzyki Ludowej UNESCO uznała je za pierwsze na świecie muzeum ludowych instrumentów muzycznych jednego kraju).
MLIM, którego ekspozycja stała liczy około 200 eksponatów (a zbiory są dziesięciokrotnie większe) przedstawia bogate polskie instrumentarium ludowe (od gwizdków ze słomy, listków do grania, okaryn, po ligawki, bazuny, burczybasy, liry korbowe, skrzypce, mazanki, suki, harmonie, sierszeńki, dudy etc.) a także charakterystyczne typy kapel (szamotulska, koźlarska, rzeszowska, góralska, łowicka). Ekspozycja ilustrowana jest przykładami muzycznymi. W sobotę 19 maja można było także zobaczyć wystawę czasową zatytułowaną „Dudy – niezwykły instrument muzyczny”, która niebawem wypożyczana będzie innym muzeom, które już rozpoczęły o nią starania.
Atmosfera Nocy Muzeów w MLIM była wyjątkowa. Ekspozycja od momentu otwarcia cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających – zarówno mieszkańców Szydłowca (warto zauważyć, że rozpiętość wiekowa była ogromna) jak i przyjezdnych gości, dla których sobotnia pogoda była bardzo łaskawa – piękny Zamek Szydłowieckich i Radziwiłłów prezentował się w całej swojej okazałości. Ruch na salach nie ustawał – dość powiedzieć, że jeszcze 7 minut przed północą Muzeum przywitało 50 osobową wycieczkę z Bliżyna. Osobom, które przyszły zbyt późno dziękujemy za zainteresowanie i zapraszamy do zwiedzania już od wtorku.
MLIM w sobotnią noc było miejscem magicznym. Od godziny 21.oo wśród blasku świec w sali kominkowej Zamku koncertował wirtuoz cytry – Grzegorz Tomaszewski – jedyny systematycznie koncertujący cytrzysta w Polsce (laureat nagrody im. Czesława Niemena VIII Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”). Zaprezentował utwory własnej kompozycji i aranżacji (pochodzące między innymi z jego płyt „Rośnie ziele – utwory ludowe na cytrę solo” 2005 r. oraz „Kuranty przeszłości” 2011 r.) grając na czterech instrumentach historycznych z początku XX w. (2 cytry akordowe, węgierska i koncertowa). MLIM – które posiada jedną z największych kolekcji cytr w Polsce – pokazało przy tej okazji 7 obiektów ze swoich zbiorów. Występ Grzegorza Tomaszewskiego, wybitnej osobowości muzycznej, został przez zgromadzoną publiczność gorąco przyjęty, a zainteresowany kolekcją artysta zapowiedział, że będzie do MLIM powracał.
Frekwencja zwiedzających MLIM podczas Nocy Muzeów była wysoka, dlatego imprezę zaliczono do bardzo udanych.
{phocagallery view=category|categoryid=444|limitstart=0|limitcount=4}