Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Szlak rowerowy czerwony R-20c

Drukuj
Opublikowano: 28 luty 2016

Gniazdków – Iłża – Mirów Nowy – Chlewiska – Nadolna – Ruski Bród – Szydłowiec

Należy do najdłuższych tras rowerowych na południowym Mazowszu. Zaczyna się w Gniazdkowie nad Wisłą. Na ziemi szydłowieckiej ma początek w Mirowie Nowym. Za Mirowem Nowym trasa skręca w lewo do Mirowa, za kościołem w Mirowie w lewo na południe i wiedzie asfaltową drogą nad rzeką Iłżanką do Piekła Mirowskiego – wzniesienia, na którym można odnaleźć wychodnie piaskowca z okresu środkowej jury. Poszczególne formy osiągają 2 m wysokości.

Przez Zbijów Duży szlak wiedzie do Kierza Niedźwiedziego. Mija kościół, a następnie linię kolejową Radom - Skarżysko. Po przejechaniu przez tory kolejowe szlak kieruje się w stronę Sadku, a następnie do Szydłowca.

Z Szydłowca szlak wiedzie na zachód, przez Stanisławów do Chlewisk. Chlewiska – siedziba władz gminy, miejscowość ciesząca się wielowiekową historią, od XII w. należąca do możnego rodu Odrowążów, którzy są także założycielami Szydłowca.  Od XVI w. ośrodek przetwórstwa żelaza w oparciu o wydobywaną nieopodal rudę. Do zwiedzenia – bardzo ciekawe Muzeum Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego z oryginalną wystawą "Najbardziej popularne samochody i motocykle XX w." W odrestaurowanym starym pałacu Odrowążów położonym w starym parku - eksluzywny hotel, spa, ośrodek jazdy konnej.

Z Chlewisk szlak prowadzi przez Lasy Przysusko – Szydłowieckie, będące teatrem partyzanckich walk w czasie II wojny światowej i walk "Żołnierzy Wyklętych"  po 1945 roku.  Był to m.in. teren działania oddziału mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala", który w 1939 roku nie złożył broni, walcząc z oddziałem ułanów i piechurów aż do kwietnia 1940 r.

Tuż przy szosie z Chlewisk do Przysuchy znajduje się cmentarz mieszkańców wioski Skłoby, wymordowanych przez Niemców w odwecie za udane akcje bojowe mjr. "Hubala".

W Lasach Przysuskich działały oddziały Narodowych Sił Zbrojnych, walczące z komunistami i komunistycznymi bandami rabunkowymi  – m.in. oddziały kpt. Franciszka Sobeckiego "Kruka", Józefa Woźniaka "Burzy" i ppor. Mariana Suskiewicza "Sosna", "Mścisław".

W Nadolnej szlak prowadzi w prawo – przez Kochanów, Rusinów i Bryzgów, gdzie znowu skręca w prawo na północ. Po kilkuset metrach wyjeżdżamy na leśną drogę, prowadzącą do skrzyżowania z drogą asfaltową 749. W Kuźnicy przejeżdżamy most na rzece Radomce i ponownie wjeżdżając do lasu, docieramy do Zapniowa – miejscowości, gdzie wydobywa się glinkę ceramiczną i gdzie w roku 2001 odkryto ślady jurajskich dinozaurów.

Na podstawie wydawnictwa "Mapa turystyczna" Lokalnych Grup Działania "Na Piaskowcu" i "Wspólny Trakt"