Ułatwienia dostępu

Przejdź do głównej treści

Szlak rowerowy zielony R-50z - "Zielona Pętla"

Drukuj
Opublikowano: 28 luty 2016

Orońsko – Ruda Wielka – Jastrząb – Gąsawy Rządowe – Hucisko – Huta – Chlewiska – Skłoby – Rzuców – Koryciska – Łaziska - Orońsko

Podróż zielonym szlakiem można rozpocząć w Orońsku, obok zabytkowego parku krajobrazowego położonego przy drodze nr 7, w którym mieści się Centrum Rzeźby Polskiej i pałacyk Józefa Brandta. W Centrum Rzeźby Polskiej można obejrzeć wybitne prace współczesnych rzeźbiarzy polskich oraz dzieła z XIX wieku. W pałacu – ekspozycja wnętrz dworskich z czasów Józefa Brandta. Z Orońska szlak prowadzi na wschód. Po 1,5 km skręca w prawo,  przekracza dolinę rzeki Oronki, a za Helenowem wiedzie przez niewielki lasek, w którym znajduje się cmentarz wojenny z czasów I wojny św. z kamienną rotundą. Szlak przechodzi następnie przez linię kolejową,  a w Rudzie Wielkiej spotyka się ze szlakiem czerwonym. Następnie skręca w prawo i ponownie dociera do linii kolejowej. Przed Wolą Lipieniecką znowu skręca w prawo prowadząc do wsi Kuźnia, następnie przekracza rzekę Szabasówkę i skręca na południe.

Wzdłuż doliny rzecznej dociera do miejscowości Jastrząb. W Jastrzębiu znajduje się zalew, a na wzniesieniu – XVII-wieczny piękny kościół św. Jana Chrzciciela.

Z Jastrzębia szlak prowadzi na południe do Gąsaw Plebańskich i Rządowych, a stamtąd w Lasy Przysusko-Szydłowieckie. Przecina drogę krajową nr 7 i leśnym duktem wiedzie na północny zachód. Na skrzyżowaniu, nad rzeczką Oleśnicą, rozpoczyna się szlak czarny, którym można dojechać do Ciechostowic, a szlak zielony prowadzi dalej do Huciska, w pobliżu którego znajduje się najwyższe wniesienie wojewóztwa mazowieckiego Altana /408 m.n.p.m./. Można się na nie dostać szlakami czarnymi – pieszym i rowerowym. Z Huciska przez Leszczyny szlak prowadzi do Huty, gdzie skręca na północ do Chlewisk. W Hucisku można także skorzystać ze szlaku czarnego i udać się na górę Altanę, a potem przez Ciechostowice do Majdowa, gdzie znajdują się rezerwaty cisów.  W centrum Chlewisk skręcamy w lewo i dojeżdżamy do Woli Zagrodniej, skąd drogą gruntową można się dostać na szczyt Skłobskiej Góry, a następnie w pobliże pomnika zwycięskiej bitwy oddziałów powstańczych z 1863 roku.

Ze Skłobskiej Góry szlak prowadzi do pomnika w Stefankowie, a dalej do wsi Skłoby, a następnie do Kochanowa. Z Kochanowa skręca na północ w drogę gruntową, a następnie w Woli Kuraszowej na wschód do Rzucowa.

Rzuców to także stara, historyczna miejscowość. Już w XII wieku istniał tu obronny gród, którego pozostałości można oglądać w dolinie rzeczki Jabłonicy. Osada wielokrotnie zmieniała właścicieli. W XVIII w., korzystając z okolicznych złóż, dostępu do drewna opałowego i wody z Jabłonicy, zaczęto tu rozwijać przetwórstwo żelaza. Powstał pierwszy wielki piec, a w 1837 roku Wojciech Krygier wybudował walcownię blach, drutarnię i gwoździarnię W drugiej połowie XIX wieku Rzuców był trzecim co do wielkości – po |Bliżynie i Chlewiskach – ośrodkiem przemysłowym regionu. W 1905 roku właściciel Rzucowa, Adam Mokiejewski wybudował modrzewiowy dwór, zachowany do dziś.

Z Rzucowa szlak prowadzi na północny wschód, wzdłuż rzeczki Jabłonicy, do Zawoni, gdzie skręca w prawo i asfaltową drogą wiedzie na południowy wschód. Na skrzyżowaniu przy zabudowaniach Ostałowa trasa skręca w lewo i po kilkuset metrach dociera do Korzyc. W Korzycach szlak ponownie skręca w prawo, a po kilkuset metrach w lewo – w gruntową drogę do Omięcina, gdzie na pierwszym skrzyżowaniu należy skręcić w lewo na północ, a na drugim – w prawo na wschód. Dalej asfaltowa droga prowadzi do Zaborowia, gdzie po skręcie w lewo i przez dolinę rzeczki Szabasówki dociera do Łazisk.

W Łaziskach znajduje się w zabytkowym parku dwór z zabudowaniami folwarcznymi jak spichlerz, stajnia, stodoły, należący w XIX wieku do rodziny Kunickich. Dwór uległ znacznej dewastacji w okresie PRL -u, kiedy należał do PGR-u. Obecnie mieści się w nim Dom Pomocy Społecznej.

Z Łazisk droga prowadzi przez Guzów – miejsce bitwy z 1607 roku -  do Orońska. 5 lipca 1607, podczas rokoszu Zebrzydowskiego, w Guzowie starły się oddziały królewskie, dowodzone przez hetmanów Stanisława Żółkiewskiego i Jana Karola Chodkiewicza, z oddziałami rokoszan. W bitwie, zakończonej klęską rokoszan, wzięło udział z obu stron kilkadziesiąt tysięcy konnego i pieszego wojska i ponad 50 armat.

Na podstawie wydawnictwa "Mapa turystyczna" Lokalnych Grup Działania "Na Piaskowcu" i "Wspólny Trakt".