Wycieczka do Krakowa
28 czerwca członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Szydłowca, sympatycy Stowarzyszenia i młodzież działająca w Grupie Teatralnej Zamczysko o godzinie 7 rano wyjechali na wycieczkę do Krakowa. Realizacja tego wyjazdu stała się możliwa dzięki wsparciu finansowemu władz miejskich i powiatowych Szydłowca.
Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Sztuki i Techniki Japonii „Manggha”. Ten niezwykły pod względem architektonicznym budynek z dachem nawiązującym swym kształtem do wiślanej fali, łączący cechy charakterystyczne dla budownictwa japońskiego i polskiego, zaprojektował i bezinteresownie przekazał Krakowowi znany japoński architekt Arata Isozaki. Pomysłodawcą i współfundatorem stworzenia muzeum byli Andrzej Wajda i jego żona Krystyna Zachwatowicz. Wajda przekazał na ten cel całą nagrodę filmową Kioto, którą otrzymał w 1987 roku. Wsparli finansowo projekt przyjaciele Andrzeja Wajdy i jego żony, władze Krakowa, Związek Zawodowy Kolei Wschodniej Japonii, rząd Japonii i para cesarska, która w czasie pobytu w muzeum ofiarowała sprzęt audiowizualny. Zaczątkiem zbiorów muzealnych stało się 6500 eksponatów ofiarowanych w 1920 roku Muzeum Narodowemu w Krakowie przez Feliksa Jasieńskiego krytyka, pisarza i kolekcjonera. Muzeum tętni życiem. Oprócz prezentacji stale powiększającej się ilości eksponatów odbywa się tu nauka języka japońskiego, szuka układania kwiatów i parzenia herbaty.
Teatr Miejski imienia Juliusza Słowackiego zawiesił swoją działalność artystyczną na czas remontu. Dzięki temu uczestnicy wycieczki mogli podziwiać nie tylko zaprojektowany przez Jana Zawiejskiego zbudowany w latach 1891 1893 piękny, w stylu eklektycznym z przewagą neobaroku gmach, ale i jego wnętrze. O historii teatru, ludziach, którzy tu bywali, opowiedzieli przewodnik i dyrektor teatru. Była tu również rzadka okazja do zobaczenia z biska słynnej namalowanej przez Henryka Siemiradzkiego w 1894 roku kurtyny przedstawiającej alegoryczne postacie między innymi tragedii i komedii. W tym teatrze zawsze występowali znakomici aktorzy, między innymi żyjący prawie sto lat i do końca swego życia występujący na scenie Ludwik Solski. Zachowała się jego garderoba i liczne autografy wielkich znanych artystów zamieszczone na jej ścianach.
Oczywiście odbyło się zwiedzanie Wawelu, Rynku Krakowskiego z Sukiennicami, Kościołem Mariackim, robienie pamiątkowych zdjęć. Ostatnim punktem programu była wizyta w teatrze Małopolski Ogród Sztuki. Tutaj aktorzy Teatru im. Juliusza Słowackiego zaprezentowali sztukę Yasminy Rezy „Bóg mordu”. Sztuka z gatunku czarnej komedii otrzymała w ubiegłym roku nagrodę Laurenca Oliviera.
Zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Szydłowca i uczestnicy wycieczki serdecznie dziękują władzom powiatowym i miejskim za dofinansowanie, a tym samym umożliwienie zorganizowania tej wycieczki.
{phocagallery view=category|categoryid=1570|limitstart=0|limitcount=0}