Ułatwienia dostępu

Skip to main content

IX Szydłowieckie Zygmunty

Drukuj
Opublikowano: 04 maj 2011

W długi majowy weekend odbyło się wielkie święto miasta, czyli Szydłowieckie Zygmunty. W tym roku świętowaliśmy już po raz dziewiąty. Dzień ten łączy w sobie dwa aspekty – religijny i społeczny, bowiem wtedy przypada odpust parafialny, na szydłowieckim Rynku prezentują się wystawcy, odbywają się liczne występy artystyczne i konkursy z nagrodami. Organizatorami Szydłowieckich Zygmuntów są: Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, Rada Miejska oraz proboszcz parafii św. Zygmunta ks. kan Adam Radzimirski.  Współorganizatorem tegorocznego święta była Lokalna Grupa Działania "Na Piaskowcu". Honorowy patronat nad uroczystością objęli Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Ordynariusz Radomski J.E. ks. Biskup Henryk Tomasik.

Uroczyste otwarcie

Tradycyjnie IX Szydłowieckie Zygmunty rozpoczęto odegraniem hejnału z wieży ratuszowej przez członków Miejskiej Orkiestry Dętej w Szydłowcu. Uroczystego otwarcia dokonał Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, który powitał zgromadzonych na Rynku Wielkim mieszkańców gminy, jak również gości: Czesława Czechyrę - posła na Sejm RP, Leszka Ruszczyka - członka zarządu Województwa Mazowieckiego, Zbigniewa Kuźmiuka - radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Andrzeja Łuczyckiego - radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Leona Etwerta - prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK zarządu okręgu Radom, Stanisławę Popiel - członka zarządu Światowego Związku Żołnierzy AK okręgu Radom, Krzysztofa Adamczyka – wójta Gminy Chlewiska, Romana Woźniaka - wicestarostę Powiatu Szydłowieckiego, Krzysztofa Bernatka - sekretarza Powiatu Szydłowieckiego.

Korzystając z podniosłej atmosfery towarzyszącej uroczystemu otwarciu prezes Światowego Związku Żołnierzy AK wręczył Burmistrzowi Szydłowca Andrzejowi Jarzyńskiemu medal „Pro Memoria”. Wyróżnienie to przyznano za wybitne zasługi w utrwaleniu pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II Wojny Światowej i po jej zakończeniu. „Pro Memoria” to jedno z najwyższych odznaczeń przyznawanych przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Scena zygmuntowska

Jednym z najbardziej obleganych punktów w Szydłowcu podczas tegorocznego święta miasta była scena ustawiona przed Ratuszem, na której prezentowali się lokalni artyści. W nastrój zabawy publiczność wprowadziły grupy cheerleaderek z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II. Widzowie zgromadzeni na Rynku mogli wysłuchać piosenek przygotowanych przez młodych wokalistów z pracowni muzycznej PIANO, a także obejrzeć popisy taneczne uczniów z Klubu Tańca Towarzyskiego działającego przy SCK Zamek. Gratką dla oglądających prezentacje były konkursy rodzinne, w których do zdobycia były m.in. wejściówki do Aqua Parku i Teatru Powszechnego w Radomiu. Duże zainteresowanie wywołał pokaz karate KS MUSHIN. Członkowie klubu sportowego pokazali zróżnicowane formy ataku i obrony oraz wytrzymałość na ból zarówno podczas przyjmowania ciosów jak i przełamywania desek Szydłowiecka publiczność ciepło przyjęła koncert zespołu Babska Biesiada. Członkinie zespołu zaprezentowały się w kilku odsłonach, m.in. w repertuarze sarmackim, góralskim i rosyjskim.

Nabożeństwa w szydłowieckiej farze

Z corocznym świętem miasta wiąże się ważny aspekt – religijny. Odpust patrona parafii św. Zygmunta stał się inspiracją aby właśnie w tym dniu Szydłowiec obchodził swoje święto. Dlatego też jednym z głównych punktów programu jest suma odpustowa sprawowana w szydłowieckiej farze. Uroczystej celebrze w tym roku przewodniczył ks. Janusz Mroczek – proboszcz parafii Kierz Niedźwiedzi, w asyście kapłanów z dekanatu szydłowieckiego.

Podczas IX Szydłowieckich Zygmuntów gościliśmy w Szydłowcu Radio Maryja i Telewizję TRWAM, które transmitowały parafialne uroczystości. Nabożeństwo uświetniła Miejska Orkiestra Dęta oraz Chór Parafialny „Fermata”. W Eucharystii uczestniczyły poczty sztandarowe: Miasta i Gminy Szydłowiec oraz ZS im. Jana Pawła II.

Pamiątkowa fotografia

Tradycją corocznego święta miasta stało się wspólne zdjęcie panów o imieniu Zygmunt. Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński złożył solenizantom imieninowe życzenia oraz wręczył okolicznościowe upominki. Imiennikami patrona szydłowieckiej fary są zarówno młodzi jak i starsi, toteż rozbieżność wiekowa między najmłodszym a najstarszym Zygmuntem wyniosła ponad 60 lat. Zgodnie z miejscowym zwyczajem panowie o imieniu Zygmunt z Burmistrzem Andrzejem Jarzyńskim ustawili się do pamiątkowej fotografii na tle Ratusza.

Rycerze FALCO

Niewątpliwą atrakcją Szydłowieckich Zygmuntów byli rycerze z Wyborowej Chorągwi Pancernej FALCO, którzy przyciągali spojrzenia ekwipunkiem i strojami. Rycerze chętnie pozowali do zdjęć. Na płycie Rynku zaprezentowano scenkę rodzajową „Na trakcie”, w czasie której białogłowa broniła swojej sakiewki. W walce na szable przegrał złodziej.

Wieczór na Zamku

Gwiazdą tegorocznych Zygmuntów był zespół Golden Life. Podczas wieczornego koncertu dziedziniec zamkowy wypełnił się rzeszą fanów. Publiczność entuzjastycznie reagowała na rockowe brzmienia muzycznej grupy z Gdańska. Szczególnie głośnymi owacjami cieszyły wykonania sztandarowych przebojów zespołu „Oprócz błękitnego nieba”, „24.11.94” i „Helikopter”. Gromkie brawa na zakończenie zachęciły wykonawców do wykonania kilku bisów.

Zygmuntowy wieczór sfinalizował pokaz Tancerzy Ognia. Nastrojowa muzyka, perfekcyjnie przygotowane układy taneczne oraz płonące rekwizyty nadały występowi niespotykanego uroku. Gra świateł i zmagania z ogniem wywołały na twarzach widzów zachwyt.

Zorganizowanie Szydłowieckich Zygmuntów wsparli finansowo: Południowo - Mazowiecki Bank Spółdzielczy w Jedlińsku Oddział w Szydłowcu, Kawiarnia Zamek, SKOK przy Elektrowni  Kozienice Oddział Szydłowiec, Producent Drzwi Zewnętrznych STOLPAW, PHUP Komeks w Szydłowcu.

 {phocagallery view=category|categoryid=206|limitstart=0|limitcount=8}