Trzeciomajowe uroczystości
Pierwsza w Europie i druga na świecie. Łączyła tradycje chrześcijańskiej Europy z oświeceniową myślą. Dla kolejnych pokoleń Polaków jest powodem do dumy. Dwieście dwadzieścia lat temu uchwalono Konstytucję Trzeciego Maja. Z tej okazji w Szydłowcu odbyły się uroczystości patriotyczne upamiętniające te wydarzenia.
Obchody rozpoczęły się na Rynku Wielkim gdzie przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej oraz w asyście pocztów sztandarowych, przedstawiciele władz, mieszkańcy i zaproszeni goście uczcili kolejną rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji.
Przybyłych przywitała dyrektor SCK- Zamek Małgorzata Bernatek, która poprosiła o odegranie Hymnu Państwowego.
W słowie skierowanym do mieszkańców Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, podkreślił wagę jednego z najważniejszych świąt patriotycznych, odniósł się również do bieżących przedsięwzięć, jakie podejmuje gmina.
- Szanowne Panie, Szanowni Panowie, Drodzy Państwo,
składam Państwu serdeczne podziękowania za tak liczne uczestnictwo w tym patriotycznym triduum szydłowieckim. To dla mnie duży honor i zaszczyt.
Spotykamy się – zadając sobie pytanie, czym dzisiaj jest dla nas Konstytucja? – choć od jej uchwalenia mija 220 lat – pytanie to jest w dalszym ciągu aktualne.
Czym dla nas jest Konstytucja? – bo przecież to swoisty zbiór zasad i praw zobowiązujących nas wobec naszej Ojczyzny – również wobec tej naszej małej Ojczyzny.
Dziś przeżywamy szczególne triduum – to nam jest dane przezywać te trzy dni, jako dni umiłowania i poszanowania wszystkiego, co nosi imię Polska. – To my piszemy historię – historię tej ziemi.
1 maja Beatyfikacja Ojca Świętego Jana Pawła II,
to przecież Ojciec Święty w 2005 roku mówił do nas „Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste, umiłowanie historii, tradycji………”
Dziś warto przypomnieć, że to od nas z Szydłowca udała się do Rzymu
do Ojca Świętego pielgrzymka samorządowców, prosząc o błogosławieństwo dla tej ziemi – ziemi szydłowieckiej.
2 maja ,
od dziewięciu lat obchodzimy święto miasta – „Szydłowieckich Zygmuntów”,
to przywiązanie do naszej małej ojczyzny – do:
• tej ponad 600 letniej tradycji i obyczajów,
• dziedzictwa kulturowego,
• wiary i wartości naszych przodków, związanych z patronem parafii św. Zygmuntem – królem.
I dziś 3 maja – dzień szczególny, który skłania nas do refleksji. Od wczoraj od 2 maja domy, szkoły i ulice udekorowane są polskimi flagami. To szczególna lekcja patriotyzmu.
Ale patriotyzm, to codzienna troska o poszanowanie tego, co osiągamy
na co dzień, to również troska o przyszłości i rozwój naszego miasta i regionu.
Dziś z dumą możemy powiedzieć – że tworzymy historię tego miasta,
tej ziemi, za która bierzemy pełną odpowiedzialność.
Bo patriotyzm lokalny, to troska samorządu o przeszłość, ale również dbałość
o rozwój i przyszłość, tego co razem tworzymy.
Z dumą pragnę poinformować i przedstawić treść uchwały Zarządu Województwa Mazowieckiego z dnia 19 kwietnia 2011 roku :
„Zatwierdza się do dofinansowania projekt Gminy Szydłowiec p.n. : Odnowa zabytkowych obiektów i przestrzeni publicznej w Szydłowcu, poprawa funkcjonalności i dostępności infrastruktury kulturalnej i turystycznej dla mieszkańców Mazowsza. Działanie 5.2 Rewitalizacja miast o kwocie dofinansowania z EFRR 30.500.000 PLN”
Jest to wydarzenie historyczne dla nas i naszego miasta. Ale to również wielkie zobowiązanie!.
Dlatego dziś mówiąc o patriotyzmie - jest to wielkie wyzwanie – ale również odpowiedzialność samorządu wobec historii.
Jestem pewny, że zobowiązanie wykonamy.
Z tego miejsca pragnę podziękować Radzie Miejskiej w Szydłowcu oraz pracownikom Urzędu Miejskiego w Szydłowcu za wkład pracy i zaangażowanie.
Jednocześnie prosimy o wsparcie i zrozumienie – abyśmy w 2014 roku mogli przekazać młodemu pokoleniu – ten przepiękny testament – dziedzictwa kulturowego. Tych naszych rewitalizowanych zabytków.
Bo to jest nasze miasto – to jest nasz dom.
Składam wszystkim Państwu i każdemu z osobna serdeczne podziękowania za tworzoną , piękna tradycję i troskę o nasze dziedzictwo – powiedział podczas trzeciomajowych uroczystości Burmistrz Szydłowca.
Ważnym punktem uroczystości było złożenie wiązanek pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Kwiaty złożyli przedstawiciele:
Związku Kombatantów w Szydłowcu, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koło w Szydłowcu, w imieniu Wojewody Mazowieckiego Jacka Kozłowskiego Dyrektor Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Rafał Rajkowski, Burmistrz Miasta Szydłowca Andrzej Jarzyński i przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Rady Miejskiej w Szydłowcu, Starostwa Powiatowego w Szydłowcu, Wodociągów i Kanalizacji, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Zarządu Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Szydłowcu, Ciepłowni Miejskiej, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szydłowca, Poczty Polskiej, Szydłowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Spółdzielni Inwalidów Elektron, Partii Platforma Obywatelska, Partii Prawo i Sprawiedliwość, Partii Sojusz Lewicy Demokratycznej, Stowarzyszenia Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej, Przedstawiciele Sołtysów Gminy Szydłowiec, Powiatowej Stacji Sanitarno- epidemiologicznej w Szydłowcu, Zakładu Budżetowego Gminy Administracji Budynków Komunalnych, Cechu Rzemiosł Różnych i Spółdzielni Rzemieślniczej „Rzemiosł Różnych”, Delegacji Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego Solidarność.
Delegacje placówek oświatowych – Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego, Zespołu Szkół Jana Pawła II, PSP im. gen. Stefana „Grota” Roweckiego w Wysokiej, PSP im. Janusza Kusocińskiego w Sadku, PSP w Zdziechowie, PSP w Wysocku, Publiczne Gimnazjum nr 2 w Szydłowcu oraz ZS im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu.
Po złożeniu wiązanek uczestnicy obchodów udali się do fary św. Zygmunta, gdzie odprawiona została uroczysta Msza Św. sprawowana w intencji Ojczyzny, celebrowana przez ks. kan. Adama Radzimirskiego. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. prałat Waldemar Gałązka. Głównym przesłaniem wypływającym z homilii była Ojczyzna, jako ta rozumiana na niwie ogólnopolskiej, a przede wszystkim ta lokalna. Kapłan zachęcał do ukazywania patriotyzmu na co dzień poprzez najprostsze gesty świadczące o umiłowaniu ziemi ojczystej.
Po Mszy św. z montażem słowno-muzycznym zatytułowanym „Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali” wystąpiła młodzież z Zespołu Szkół im Jana Pawła II Prezentacja ta była dopełnieniem obchodów beatyfikacji, które rozpoczęliśmy w naszej gminie już 29 kwietnia br. Na zakończenie Burmistrz Szydłowca podziękował młodzieży za piękne wpisanie się w cykl wydarzeń związanych z wyniesieniem na ołtarze papieża Polaka.
{phocagallery view=category|categoryid=207|limitstart=0|limitcount=8}