Ułatwienia dostępu

Skip to main content

81. Rocznica Powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Drukuj
Polskie Państwo Podziemne
Opublikowano: 30 wrzesień 2020

27 września 1939 roku, jeszcze w czasie walk naszego wojska z Niemcami, na rozkaz dowódcy obrony Warszawy, gen. Juliusza Rómmla została powołana Służba Zwycięstwu Polski.
Rozkaz gen. Rómmla brzmiał: „Dane mi przez Naczelnego Wodza w porozumieniu z rządem pełnomocnictwo dowodzenia w wojnie z najazdem na obszarze całego Państwa, przekazuję gen. Michałowi Tokarzewskiemu – Karaszewiczowi, z zadaniem prowadzenia dalszej walki o utrzymanie niepodległości i całości granic.”

Był to początek powstawania Polskiego Państwa Podziemnego, które było fenomenem w Europie podczas II wojny światowej. Organizacja, która przekształciła się w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową, podporządkowana Rządowi RP w Londynie, w czasie całej okupacji liczyła prawie 200 tys. żołnierzy i oficerów. W konspirację zaangażowanych było wielu cywilów – nauczycieli prowadzących podziemne nauczanie, lekarzy udzielających rannym pomocy, harcerzy. Państwo Podziemne obejmowało także wschodnie województwa Rzeczypospolitej, zajęte przez sowiecką Rosję.

Ludzie, tworzący Armię Krajową i Polskie Państwo Podziemne mieli nadzieje, że będą po wyzwoleniu spod niemieckiej i sowieckiej okupacji budować nowe, lepsze niż przed wojną, bardziej sprawiedliwe Państwo Polskie. Niestety – w wyniku konferencji w Jałcie prawie połowa obszaru Rzeczypospolitej została wcielona do Związku Radzieckiego, a żołnierze Państwa Podziemnego byli bezwzględnie ścigani i prześladowani przez komunistyczne władze. Wielu z nich kontynuowało z góry przegraną walkę z nowym okupantem, bo woleli zginąć z bronią w ręku niż w sowieckim łagrze. Wielu z tych, którzy przeżyli przez wiele lat bało się przyznać do swojej wojennej przeszłości.

Dzisiaj pamiętamy o nich wszystkich. Zarówno o tych, którzy zginęli jak i o tych, którzy przeżyli tamten czas.

W 81. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego w szydłowieckiej farze została odprawiona uroczysta msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Norberta Skawińskiego z udziałem pocztów sztandarowych oraz przedstawicieli samorządu gminnego i powiatowego.

Po eucharystii delegacje kombatantów, samorządowców, nauczycieli i lokalnych działaczy złożyły kwiaty przy pomniku upamiętniającym żołnierzy AK w Parku Niepodległości, przy pomniku Tajnej Organizacji Nauczycielskiej znajdującym się na terenie miejscowego liceum, a także w lesie na Korzonku w miejscu upamiętniającym czternastu mieszkańców Ćmielowa zabitych strzałem w tył głowy, 3 sierpnia 1944 roku w Szydłowcu.

 {galeria preview_width=300}2020/panstwo_podziemne{/galeria}