Pomnik Tadeusza Kościuszki znajdujący się na Rynku Wielkim w Szydłowcu.

230 lat temu, w Zamku Królewskim Sejm Wielki podjął ustawę uchwalającą Konstytucję 3 Maja, która była pierwszym w Europie, a drugim na świecie dokumentem regulującym organizację władzy państwowej.

Jak co roku 3 maja w Szydłowcu obchodzone są uroczystości patriotyczne związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja, dokumentem niezwykle ważnym dla Polaków. Niestety z powodów epidemiologicznych obchody musiały mieć skromniejszą niż zawsze oprawę, ale nie zostały zapomniane.

„Pamiętasz? Wtedy grały wszystkie dzwony,
A Ty, o Polsko, jak można królowa,
Słuchałaś pieśni gromowego słowa,
Duchem Narodu wzniesiona nad trony.
Od gór, od morza, od starych rubieży,
Bronionych szabel pradziadowskich graniem,
Husarskich skrzydeł uderzyło wianiem
I z krwawych mogił wionął szept pacierzy (…)” - Artur Oppman

W szydłowieckiej farze odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Delegacje złożyły biało-czerwone wiązanki pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki - obrońcy dokumentu. Rok w rok, uroczystości odbywają się właśnie pod monumentem Generała, który stanął w obronie Wolności, Całości i Niepodległości. Za udział w wojnie z Rosją w 1792 r. i bohaterską postawę został odznaczony najwyższym polskim orderem wojskowym - Orderem Virtuti Militari.

Wśród delegacji byli m.in. Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Rafał Rajkowski, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Szydłowiec, Burmistrz Szydłowca Artur Ludew, delegacja powiatu szydłowieckiego, przedstawiciele: szydłowieckiej oświaty, Szydłowieckiej Rady Seniorów, Młodzieżowej Rady Miejskiej oraz Klubu Konfederacji Szydłowiec.