Zbliżają się Święta Wielkanocne, a wraz z nimi uroczyście obchodzona Niedziela Palmowa. 2 kwietnia mieszkańcy Szydłowca spotkają się na Rynku Wielkim, skąd wyruszy procesja na uroczystą sumę odprawianą w kościele św. Zygmunta. Procesje poprzedzi odegranie Hejnału Szydłowca przez trębacza z Miejskiej Orkiestry Dętej, następnie zebrani ruszą spod ratusza po godzinie 11:45, tuż przed uroczystą sumą, która odbędzie się przy oprawie Chóru Miasta Szydłowca "Gaudium Canti".

Tradycyjnie na czele procesji pojedzie figura przedstawiająca Jezusa na osiołku. Oryginalna rzeźba (tzw. osiołek palmowy z Szydłowca) pochodzi z około 1500 roku i znajdowała się pierwotnie w szydłowieckiej farze. W 1904 roku przekazano ją do zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Rzeźba Chrystusa na osiołku jest wierną kopią figury znajdującej się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.

Tego dnia na szydłowieckim rynku będzie można poświęcić palmy, zakupić przepiękne rękodzieło, m.in. wypalane w tradycyjny sposób gliniane naczynia, wiklinowe koszyki, niepowtarzalne, wielkanocne dekoracje.

Urząd Miejski zaprasza do udziału w kiermaszu osoby, które chcą sprzedawać lub promować swoje produkty związane ze Świętami Wielkanocnymi. Stoiska wystawowe będzie można ustawić na płycie Rynku Wielkiego od godz. 7.00; pracownicy Urzędu Miejskiego będą koordynowali działania i wskazywali miejsce rozstawienia.

Można będzie również wziąć udział w wielkanocnych konkursach – na najładniejszą palmę w kat. dzieci i najładniejszą palmę dużą tradycyjną w kat. dorosłych – szczegółowe informacje znajdą Państwo w załączonym regulaminie. 

 

Serdecznie zachęcamy do wspólnego spotkania, udziału w konkursach oraz skorzystania z oferty wystawców, obecnych tego dnia na płycie Rynku Wielkiego.

Informacji na temat kiermaszu udziela Wydział Informacji i Promocji pod numerem telefonu: 48 617 86 65.

 pdf.pngRegulamin

pdfKarta zgłoszenia 

 

337261406_534695142181737_7717115068620909357_n.jpg

Tekst: Wydział Informacji i Promocji Urzędu Miejskiego / Magdalena Kopycka