Ułatwienia dostępu

Skip to main content

XVII sesja Rady Miejskiej

Drukuj
Opublikowano: 13 kwiecień 2012

XVII sesja RM10 kwietnia 2012 roku w sali Szydłowieckiego Centrum Kultury i Sportu „Zamek” odbyła się XVII sesja Rady Miejskiej, którą poprowadziła Przewodnicząca Krystyna Bednarczyk.

W związku z drugą rocznicą katastrofy pod Smoleńskiem, zanim radni przystąpili do realizowania porządku obrad, Pani Przewodnicząca poprosiła o uczczenie minutą ciszy ofiar tragedii z 10 kwietnia 2010 roku. Następnie Burmistrz Andrzej Jarzyński przedstawił radnym informację z prac pomiędzy sesjami. Skarbnik Iwona Czarnota poinformowała o wprowadzeniu zmian w budżecie w trybie art. 257 pkt 1 ustawy o finansach publicznych, natomiast Wiceburmistrz Krzysztof Ziółkowski powiedział o stanie realizacji uchwał Rady podjętych na poprzedniej sesji.

Podczas obrad Rada Miejska w Szydłowcu przy 8 głosach za, 3 wstrzymujących się i 1 przeciw podjęła uchwałę w sprawie przekształcenia Publicznej Szkoły Podstawowej w Zdziechowie w filię Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu. Projekt uchwały przedstawiła Ewa Walczak Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego.

W uzasadnieniu do uchwały czytamy m.in. „Przekształcenie Publicznej Szkoły Podstawowej w Zdziechowie o strukturze klas I -VI z oddziałem przedszkolnym w Szkołę Filialną Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu o strukturze klas I-III z oddziałem przedszkolnym zakłada osiągnięcie dwóch celów:

- pierwszym z nich jest zapewnienie uczniom z klas IV-VI z obecnego obwodu Publicznej Szkoły Podstawowej w Zdziechowie bardziej komfortowych warunków nauki; w tym możliwości prowadzenia procesu dydaktyczno-wychowawczego w osobnych oddziałach, stworzenie możliwości korzystania z nowoczesnej bazy pomocy dydaktycznych, bazy sportowej, a także umożliwienie wcześniejszej i łatwiejszej integracji,
- drugi cel to optymalne wykorzystanie budynku szkolnego w Zdziechowie, z przeznaczeniem dla uczniów kl. I - III i oddziału przedszkolnego. Po przekształceniu będzie możliwa organizacja sali gier i zabaw dla dzieci, prowadzenie zajęć ruchowych i rekreacji śródlekcyjnej w porze zimowej. Jest to szczególnie ważne w perspektywie objęcia obowiązkiem opieki przedszkolnej dzieci pięcioletnich.”

Rozpoczynając procedurę przekształcenia Publicznej Szkoły Podstawowej w Zdziechowie, gmina Szydłowiec wypełniła dyspozycje artykułu 59 ustawy o systemie oświaty, m.in. poprzez uzyskanie wymaganej opinii Mazowieckiego Kuratora Oświaty, który pozytywnie zaopiniował zamiar przekształcenia.

Gmina zapewni uczniom klas IV-VI z obwodu PSP w Zdziechowie możliwość kontynuowania nauki w innej szkole publicznej tego samego typu – w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu. Uczniom zostanie zapewniony dowóz z miejsca zamieszkania do szkoły autobusem szkolnym oraz odwóz do domu po zakończonych zajęciach.

W dyskusji poprzedzającej głosowanie nad tym projektem uchwały głos zabrała Radna Bogusława Grzyb, która zaapelowała o szczególną dbałość w zakresie zapewnienia uczniom bezpiecznego dowozu oraz takie dopasowanie godzin, aby dzieci możliwie najmniej czasu musiały spędzać w oczekiwaniu na autobus.

Głos zabrał również Radny Artur Koniarczyk który zwrócił uwagę na to, że małe szkoły są zamykane, bo wsparcie z subwencji jest dwukrotnie niższe od kosztów kształcenia. Trudno utrzymywać te, gdzie w klasie uczy się troje dzieci. Głównym powodem zamykania małych placówek oświatowych są przyczyny ekonomiczne i niż demograficzny.

Radny Artur Koniarczyk powiedział także: - "Fałszywą tezą jest, że władza w Szydłowcu po prostu oszczędza na oświacie. Co roku dokładamy do oświaty. Wydatki bieżące na oświatę w budżecie gminy w ubiegłym roku wyniosły ponad 45% wszystkich wydatków bieżących".

Inwestycja w człowieka powinna być jednym z najważniejszych elementów zarządzania każdą społecznością tak samorządową, jak i państwową. Trudno mówić, że chcemy w prosty sposób oszczędzać na edukacji, skoro co roku dokładamy do niej tak olbrzymie kwoty. Kwoty coraz większe. Ostatnie lata to setki milionów złotych na remonty w szkołach, termomodernizacje, wymianę okien, naprawy dachów, budowę boisk czy placów zabaw oraz komputeryzację sal lekcyjnych. Pozyskaliśmy pieniądze ze środków europejskich na zajęcia dodatkowe dla uczniów. Stworzyliśmy dla większości dzieci miejsca w przedszkolach. Jesteśmy w tej wielkości miast ewenementem.” (treść całego wystąpienia Radnego Artura Koniarczyka w załączniku pod tekstem) 10 kwietnia b.r. radni poprzez głosowanie przyjęli także Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy Szydłowiec.

Ponadto Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Józef Czerwiak przedstawił ocenę zasobów pomocy społecznej za rok 2011, która jest nową formą sprawozdania z działalności MOPS -u i stanowi podstawę do rozpoznawania potrzeb oraz planowania wydatków w kolejnym roku. W 2011 roku z pomocy MOPS skorzystało 1015 rodzin.

Pomoc przyznano kilku tysiącom mieszkańców m.in.:
- 1280 osób uzyskało wsparcie z powodu ubóstwa,
- 900 osób otrzymało pomoc z powodu bezrobocia,
- 273 osoby dostało świadczenia z tytułu niepełnosprawności,
- 270 osób uzyskało wsparcie z powodu długotrwałej lub ciężkiej choroby. Ze wsparcia skorzystało także 71 osób z rodzin wielodzietnych, 55 osób mających problemy z alkoholem, 13 bezdomnych, oraz 22 osoby, które opuściły zakład karny.

W punkcie „sprawy różne” głos zabrał Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński.

Burmistrz Szydłowca podkreślił i przypomniał, że na budowanie pozytywnego wizerunku naszego miasta i Gminy pracujemy my wszyscy.

Szydłowiec odnosi wiele sukcesów. Jest w czołówce gmin z regionu radomskiego w zakresie pozyskanych środków z Funduszy Europejskich. To dzięki wspólnym i zgodnym działaniom wielu ludzi, dla których dobro naszej Gminy jest interesem nadrzędnym realizujemy Projekt Kluczowy. Przywracamy szydłowieckim zabytkom ich dawną świetność, sprawiamy aby stały się nie tylko ozdobą architektoniczną, ale poprzez nadanie im nowych funkcji stały się obiektami użyteczności publicznej, służącym mieszkańcom i odwiedzającym nas gościom. Za takie kształtowanie polityki rozwoju i wizerunku naszego miasta jesteśmy odpowiedzialni.

Burmistrz w kilku słowach odniósł się do ostatnich reportaży dot. Szydłowca- zauważył, że emitowane w nich materiały zostały zmontowane w ten sposób, aby ukazać Szydłowiec, jako Gminę, w której nie dzieje się nic pozytywnego. Nagłośnione zostały sprawy nie koniecznie do końca sprawdzone i wyjaśnione przez twórców reportaży.

O tym, że Rada Miejska uchwaliła plan zagospodarowania przestrzennego, w którym przewidziano dzielnicę przemysłową o powierzchni ponad 62 hektarów, że powstało Centrum Obsługi Inwestora i Inkubator Przedsiębiorczości, gdzie swoje miejsce znaleźć powinni przyszli przedsiębiorcy, że oddano do użytku zmodernizowane Targowisko nr 1 wraz z pawilonem , w którym znajduje się 18 boksów handlowych przeznaczonych dla prowadzących działalność gospodarczą – o tym się nie mówi, tego się nie zauważa.

Burmistrz zwrócił się z prośbą o podejmowanie działań służących naszemu miastu i gminie, o budowanie lepszego, bardziej pozytywnego wizerunku Szydłowca, o pochylanie się nad sprawami, które jeszcze przed nami.

Tylko dystansując się od ciągłego narzekania i niezadowolenia, dostrzegania wyłącznie złych rzeczy – możemy planować, działać i zmieniać na lepsze otaczająca nas rzeczywistość.

OpiniaTreść wystąpienia Artura Koniarczyka

{phocagallery view=category|categoryid=416|limitstart=0|limitcount=8}