Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Drukuj
Opublikowano: 16 kwiecień 2012

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni KatyńskiejUczniowie szydłowieckich szkół podstawowych i gimnazjów wspólnie z władzami miasta uczcili Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Hołd bestialsko zamordowanym oddano 11 kwietnia br. w Parku Niepodległości. Zgromadzonych przy pomniku katyńskim powitała Grażyna Olesińska – wicedyrektor PSP im. Jana III Sobieskiego w Szydłowcu.

- Jesteśmy tu dzisiaj tak licznie zebrani, aby uczcić 72 rocznicę zbrodni katyńskiej, zbrodni na elicie naszego narodu, na polskiej inteligencji. Podczas dzisiejszej uroczystości wspólnie będziemy tworzyć żywą lekcję historii, lekcję patriotyzmu, lekcję o Tych, którzy w kwietniu 1940 r. zostali zamordowani strzałem w tył głowy w lesie Katyńskim – powiedziała Grażyna Olesińska.

Rys historyczny tragicznych wydarzeń sprzed lat przedstawił Rafał Arak nauczyciel PSP nr 1 w Szydłowcu:

„W kwietniu i w maju 1940 roku, na rozkaz naczelnych władz sowieckich, NKWD wymordowano około 22 tys. polskich oficerów i cywilów reprezentujących różne środowiska inteligenckie. Znaleźli się wśród nich lekarze, nauczyciele, prawnicy i przedstawiciele wielu innych zawodów.
Miednoje, Piatichatki, Kuropaty, Bykownia – to nazwy miejsc kaźni polskich żołnierzy. Jednak to Katyń stał się symbolem męczeństwa naszych oficerów w walce z radzieckim okupantem. To tam zginęło około 4,5 tys. oficerów – jeńców obozu w Kozielsku. Prawdę o tej okrutnej zbrodni władze radzieckie ukrywały przez ponad 50 lat, choć Polacy wiedzieli o niej od dawna. Dopiero w latach 90-tych XX wieku rząd Rosji oficjalnie przyznał, że za tamtą bestialską masakrę odpowiedzialne były ówczesne służby bezpieczeństwa Związku Radzieckiego.
Jednym z jeńców obozu w Kozielsku, których zamordowano strzałem w tył głowy w Lesie Katyńskim wiosną 1940 roku, był kapitan Stanisław Szmoniewski, nauczyciel męskiej Publicznej Szkoły Powszechnej nr 1 w Szydłowcu. Urodzony w 1903 r. na kresach, Dzibułkach, powiat żółkiewski, Stanisław Szmoniewski był ochotnikiem w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r., a następnie ukończył Seminarium Nauczycielskie w Kielcach. Zamieszkał w Szydłowcu w latach 20-tych XX wieku, gdzie, jako prawdziwy pedagog z powołania, kształcił młodzież w duchu patriotyzmu i poszanowania Ojczyzny.
To właśnie na jego cześć 15 kwietnia 2010 r. posadzony został ten oto Dąb Katyński i odsłonięta pamiątkowa tablica. Mają nam one przypominać o tym, że prawdziwi bohaterowie, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny, trwać będą wiecznie w naszej pamięci.
Chwała bohaterom!
Kwiecień to nie tylko rocznica mordu w Katyniu, ale także 2 rocznica wielkiej tragedii narodu polskiego, jakim była katastrofa samolotu prezydenckiego 10 kwietnia 2010 r., na pokładzie którego zginęło 96 osób wraz z Prezydentem Rzeczpospolitej Polski Lechem Kaczyńskim. Lecieli oni, aby oddać hołd pomordowanym oficerom, a sami ponieśli śmierć na tej rosyjskiej ziemi.
Oddajmy im cześć! Niech trwają w naszej pamięci!”.

Następnie delegacja Urzędu Miejskiego: Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, Naczelnik Wydziału Edukacji Ewa Walczak i Główny Specjalista ds. Administracyjno – Prawnych Bolesław Boruszewski oraz delegacje młodzieży złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Literacko – poetycką oprawę uroczystości zapewniły uczennice PSP nr 1, które recytowały wiersze: Weronika Dąbrowa „Katyń” – Mariana Hemara, Sylwia Jezierska i Wanesa Sasal „Widmo Katynia”, Maja Wlazło „Guziki” – Zbigniewa Herberta, Rozalia Gwizdała „Nekrolog” – Kazimierza Wierzyńskiego.

Pod przewodnictwem ks. Andrzeja Kani, uczestnicy uroczystości, odmówili modlitwę za ofiary katyńskiej zbrodni.

Na zakończenie obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński podziękował wszystkim za udział w uroczystości i piękne dowody patriotyzmu, podkreślając jak ważne jest ocalenie od zapomnienia tych tragicznych kart polskiej historii.

{phocagallery view=category|categoryid=417|limitstart=0|limitcount=12}