Szydłowiecka "Trędowata"
Mikołaj Radziwiłł, hrabia na Szydłowcu, książę na Kłocku i Ołyce, pułkownik armii Wielkiego Księstwa Litewskiego, kawaler orderów Świętego Huberta, Świętego Stanisława i Orła Białego, zapałał gorącym i wzajemnym uczuciem do pięknej Marii Gawdzickiej, córki kuchmistrza i siostry skromnego szydłowieckiego proboszcza, Józefa Gawdzickiego. Przeciw ich małżeństwu protestowała cała rodzina, na czele z matką księcia – księżną Anną Luizą z Mycielskich.
Po wielu staraniach i perypetiach książę dopiął swego i poślubił siostrę proboszcza. Choć nie mieli dzieci, byli dobranym i szczęśliwym małżeństwem. Maria prowadziła w Szydłowcu szeroką działalność charytatywną, przez co była szanowana i kochana przez mieszkańców.
Oboje pochowano w szydłowieckim kościele. Ich pamięć przywołuje wspaniały, klasycystyczny nagrobek umieszczony w głównej nawie, dłuta Jakuba Monaldiego z 1795 r. Przedstawia białą, marmurową postać pięknej, uśpionej kobiety. Otacza ją portyk z czarnego marmuru, zwieńczony złotym napisem "ŻONA NAYLEPSZEMU MĘŻOWI I BRAT NAYLEPSZEY SIOSTRZE".
Bohaterowie tej romantycznej historii są podobno pierwowzorem postaci z powieści "Trędowata" Heleny Mniszkówny. Szydłowianie wierzą, że dotknięcie marmurowej postaci pięknej Marii pomaga spełnić miłosne marzenia. Warto się o tym przekonać podczas zwiedzania pięknego szydłowieckiego kościoła.
Ciekawostki
- Pracownia Maleckiego
- Osiołek Palmowy z Szydłowca
- Malarz na Szydłowcu - W. Malecki
- Nekropolie cz.2
- Nekropolie cz.1
- Szydłowiecka Fabryka Braci Węgrzeckich
- Historia miłosna Marii i Mikołaja Radziwiłłów
- Zygmuntów zapomniane miasto
- Aleksander Malanowicz
- Czy w Zamku straszy?
- Kraina krzyży i kapliczek
- XV-wieczne centralne ogrzewanie
- Co to jest "kościół zorientowany" ?
- Ratusz na skale
- Hejnał miejski
- "Palmowy Jezusek" z Szydłowca
- Szydłowiecka "Trędowata"
- Pręgierze
- Legenda o Diable Skalistym