Ułatwienia dostępu

Przejdź do głównej treści

Zygmuntów zapomniane miasto

Kalendarz na 2021 , strona z lutym i drogą do Omięcina, oraz stara mapa Polski z zaznaczonym Zygmuntowem
Opublikowano: 09 luty 2021

Widzieliście szydłowiecki kalendarz na 2021 rok? Zastanawialiście się co przedstawia zdjęcie, które umieściliśmy w lutym? Poznajcie krótką historię zapomnianego miasta - Zygmuntowa.

Zygmuntów to wg różnych źródeł najmniejsze w Polsce miasto, które już nie istnieje. Znajdowało się między Omięcinem, Wysoką i Krzcięcinem. Na terenie dawnego miasta można znaleźć liczne pozostałości kamienne. Teren ten pokrywają ziemie w kolorze czerwonym - wynika to z zawartości rudy żelaza. Co ciekawe to miejsce było bardzo rozbudowane, a teraz nie ma po nim ani śladu. Miasteczko miało nadane przywileje oraz miało liczne prawa - na przykład 12 jarmarków w roku. Pozwolenie na utworzenie miasta nadano przez króla w 1775 roku dla Zygmunta Siemieńskiego na Sejmie Wielkim. Znajdowała się tutaj kaplica - widniejąca na pocztówce miasta. Miasto było bogate w wykształconych ludzi jak lekarze, chirurdzy lub bardziej niszowe ale nadal prestiżowe - szewc, malarz, garncarz, czy młynarz. Co ważne, w sobotę odbywał się rynek gdzie handlowano przeróżnymi towarami. Miasto liczyło wielu mieszkańców, na co wskazują akta metrykalne. Pierwszym aktem metrykalnym z Zygmuntowa jest akt chrztu dziecka Karola Grota. W pewnym momencie miasto przestało się rozwijać i już w 1816 przestało istnieć. Wynikało to z braku przyjezdnych i wysiedlania się obecnych mieszkańców do miasteczek obok. Ostatnie dokumenty powiązane z Zygmuntowem pochodzą z 1809, w których zapisane są informacje na temat jednego ślubu i jednego zgonu. Kiedyś miejscowość liczyła się bardzo wielką popularnością i prestiżem, w momencie wysiedlenia się całego miasta i braku dokumentów metrykalnych budynki wciąż były obecne, ale po pewnym czasie rozpoczęła się ich rozbiórka na budulec i opał przed mieszkańców okolicznych wsi. Miasto rozpłynęło się w powietrzu - miejsce wskazywane na to gdzie znajdował się Zygmuntów po prostu jest puste. Tylko nieliczni poszukiwacze znaleźli jakieś drobne pojedyncze przedmioty pozostałe po Zygmuntowie - na przykład monety, guziki, lub skorupy naczyń. Mimo, że miasto umarło to pamięć o nim nadal żyje w mieszkańcach Szydłowca i okolic. Sam założyciel miasta zmarł 1873 roku w Krzęcinie - niedaleko miasta.

Tekst autorstwa Kacpra Kalety - Radnego Młodzieżowej Rady Miejskiej, który historię Zygmuntowa zamieścił w aplikacji ToTuBy

Jesteście ciekawi co udało się znaleźć na terenach dawnego Zygmuntowa? Odsyłamy Was do poniższej wątku: detektorysci.pl.

Dodatkowe informacje o Zygmuntowie znajdziecie również pod linkiem: genealogia.okiem.pl.